6.5 C
Aleşd
vineri, 29 martie 2024

Luceafărul Oradea a încheiat sezonul competiţional 2018-2019 al Ligii a II-a cu o victorie categorică

Luceafărul Oradea a încheiat sezonul competiţional 2018-2019 al Ligii a II-a cu o victorie categorică, cu 6-0, pe care a repurtat-o, sâmbătă, la Sânmartin, în faţa ultimei clasate, Dacia Unirea Brăila.

- Publicitate -

Aşa cum era de aşteptat, elevii antrenorului Cristian Lupuţ au dominat cu autoritate disputa, ajungând să conducă la pauză deja cu 4-0. În mare formă, tânărul atacant George Paraschiv a reuşit un hattrick, după ce a marcat de trei ori.

În minutul 10, Luceafărul conducea deja cu 2-0, după ce Paraschiv a deschis scorul în minutul 8, iar Vasile Pop l-a majorat, două minute mai târziu. Acelaşi Vasile Pop a scos o lovitură de la 11 metri, în minutul 17, pe care a executat-o şi a transformat-o Paraschiv.

Golul 4 l-a marcat tot Paraschiv, în minutul 33, în timp ce în partea a doua, Vasile Pop, în minutul 73, şi Alexandru Dulca, în minutul 6-0, au închis tabela.

Prin acest succes, Luceafărul a acumulat 52 de puncte şi a încheiat campionatul pe locul al VIII-lea, repetând performanţa de anul trecut.

Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila 6-0 (4-0)

Au marcat: G. Paraschiv (min. 8, 17 – 11 m şi 33), V. Pop (min. 10 şi 73) şi Al. Dulca (min. 89)

Luceafărul: I. Rus – Fl. Drăgan, Yabre (min. 46 Core), Oros – cpt., Al. Băican – C-tin Roşu (min. 75 Ciul), Chiorean, Preoteasa (min. 46 Tud. Călin), Al. Dulca – V. Pop şi G. Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuţ

Dacia Unirea: Iul. Moldoveanu (min. 74 Stroe) – Subţirică, Moroianu, Căruţă, Coteţ – Şt. Sava, D. Mihalcea – Val. Robu – cpt., Konyeha (min. 76 Cl. Popa), Băcanu (min. 46 Andr. Dobre – Duţu. Antrenor: Florentin Petre

Au arbitrat: Paul Unimatan (Zalău) – Adrian Mărginean (Aiud) şi Ferencz Tunyogi (Zalău)