AcasăȘtiri NaționaleParlamentul a respins Cabinetul Veștea

Parlamentul a respins Cabinetul Veștea

Propunerea de Guvern condusă de Adrian Veștea a fost respinsă luni de Parlament, după ce nu a reușit să obțină numărul necesar de voturi pentru învestire.

În cadrul ședinței comune a Parlamentului, parlamentarii AUR și UDMR au părăsit sala înaintea votului, în timp ce aleșii PNL și USR au rămas în bănci, însă nu și-au exprimat votul. Cabinetul Veștea a primit doar 189 de voturi „pentru”, provenite din partea parlamentarilor PSD, a unor neafiliați și a câtorva parlamentari plecați din PNL.

În total au fost exprimate 212 voturi, însă pentru învestirea Guvernului erau necesare minimum 233 de voturi favorabile.

Respingerea Cabinetului Veștea deschide o nouă etapă a crizei politice. Potrivit Constituției, președintele României este obligat să convoace din nou partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unei soluții în vederea formării unui nou Guvern.

Rămâne de văzut dacă formațiunile politice vor reuși să ajungă la un acord pentru susținerea unei noi majorități parlamentare sau dacă negocierile vor continua în perioada următoare.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,640FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,041CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI