Fenomen îngrijorător pe drumurile din zona Aleșd. Tot mai mulți șoferi sunt prinși beți la volan de către polițiștii rutieri. Comunicatul transmis de IPJ Bihor:
“Sâmbătă, 6 august, la ora 18.54, pe drumul județean 764, pe raza localității bihorene Aștileu, polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd au depistat în trafic un bărbat de 32 de ani, localnic, în timp ce conducea un autoturism, având o concentrație alcoolică de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Tot sâmbătă, 6 august, la ora 01.33, pe drumul comunal 179, în localitatea bihoreană Telechiu, polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd au depistat în trafic un bărbat din localitatea Aleșd, în timp ce conducea un autoturism, având o concentrație alcoolică de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat.
De asemenea, duminică, 7 august, la ora 09.12, pe drumul comunal 179, în localitatea bihoreană Telechiu, polițiștii Biroului Rutier Marghita au depistat în trafic un tânăr de 21 de ani, din Vișeu de Sus, județul Maramureș, în timp ce conducea un autoturism, având o concentrație alcoolică de 0,54 mg/lalcool pur în aerul expirat.
Conducătorilor auto le-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În fiecare dintre cazuri a fost întocmit dosar penal, iar cercetările continuă”.
Tot în perioada 5 – 7 august, poliţiştii rutieri şi de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor au desfășurat ample acţiuni pe şoselele bihorene, pentru combaterea conducerii autovehiculelor de către persoane aflate sub influenţa băuturilor alcoolice sau a drogurilor, a conducerii cu viteză excesivă şi a depăşirilor neregulamentare.
Ca urmare a abaterilor constatate în trafic pe șoselele bihorene, au fost aplicate 317 sancţiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare de 139.500 de lei. Totodată, ca măsură complementară, pentru comiterea unor fapte care atrag suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, poliţiştii au reţinut 38 de permise de conducere. De asemenea, au fost reţinute șapte certificate de înmatriculare.
Din totalul sancțiunilor aplicate, 213 au fost pentru depășirea limitelor legale de viteză, 35 de sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranță, șase sancțiuni au fost aplicate pentru conducere sub influența alcoolului, au fost sancționați 20 de bicicliști, doi utilizatori de trotinete electrice, 10 sancțiuni au fost aplicate pentru depășiri neregulamentare, trei pentru lipsa ITP, iar 41 de sancțiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulației rutiere.