Azi, 23 aprilie, de Sfântul Gheorghe, este celebrată Ziua Internațională a Cărții, ziua în care întreaga lume sărbătorește cărțile, autorii, ilustrațiile, editurile, lectura.
Cărțile au un loc special în viața fiecăruia și, de aceea, UNESCO a hotărât în 1995, în cadrul Conferinței generale de la Paris, că trebuie să le serbăm în mod oficial. Cu toate că ideea unei astfel de zile aniversare există de mai mult timp, din 1995, sărbătorim „Ziua internațională a cărții și a drepturilor de autor”.
Ziua de 23 aprilie nu a fost aleasă întâmplător având în vedere semnificaţia importantă la nivelul literaturii mondiale: data comemorează moartea scriitorilor William Shakespeare, Miguel de Cervantes şi
Inca Garcilaso de la Vega, cât şi naşterea autorilor Maurice Druon, Haldor K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla şi Manuel Mejia Vallejo.
La Aleșd, primarul orașului, Ioan Todoca, a participat împreună cu Tineretul Național Liberal din Aleșd la o donare de cărți pentru Biblioteca ,,Octavian Goga’’.
Volumele donate reprezintă jumătate din necesarul de achiziție al acestui an și vor ajunge în fondul de carte al Bibliotecii de unde vor fi puse la dispoziția tuturor cititorilor aleșdeni.





































