AcasăȘtiri BihorTransport ilegal de materiale plastice și cauciuc, oprit la Punctul de Trecere...

Transport ilegal de materiale plastice și cauciuc, oprit la Punctul de Trecere a Frontierei Borș II

Polițiștii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Borș II, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Naționale de Mediu și ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (ANPC) din județul Bihor, au blocat intrarea în țară a unui transport considerat ilegal.

În ultimele 24 de ore, autoritățile au verificat un automarfar înmatriculat în România, condus de un cetățean român. Controlul specific a fost declanșat din cauza suspiciunilor legate de legalitatea transportului.

Investigațiile au arătat că vehiculul transporta 19.658 de kilograme de deșeuri, inclusiv materiale plastice și cauciuc. Acestea proveneau de la o firmă din Slovacia și erau destinate unei societăți comerciale din România.

Șoferul nu a putut prezenta documentele necesare pentru importul acestor bunuri, astfel că autoritățile au interzis intrarea transportului pe teritoriul României.

Autoritățile continuă să monitorizeze atent transporturile de mărfuri pentru a preveni introducerea în țară a deșeurilor ilegale.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

41,124FaniÎmi place
1,721CititoriConectați-vă
1,041CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
2,040AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI