Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza pentru perioada 24 februarie – 24 martie 2025, indicând variații de temperatură și precipitații la nivel național.
24 februarie – 3 martie 2025
În această săptămână, temperaturile vor fi mai scăzute decât media în regiunile sudice, dar ușor mai ridicate în nord și centru. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în sud și sud-est, în timp ce în restul țării vor fi apropiate de normal.
3 – 10 martie 2025
Temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale în toată țara, cu un accent mai puternic în nord. Precipitațiile vor fi în general deficitare în sud și sud-est, iar în celelalte regiuni vor fi apropiate de normal.
10 – 17 martie 2025
Temperaturile se vor menține peste media perioadei în toate regiunile. Precipitațiile vor fi ușor deficitare în cea mai mare parte a țării.
17 – 24 martie 2025
Ultima săptămână din prognoză indică temperaturi ușor mai ridicate decât cele obișnuite, în special în nord-vest. Precipitațiile vor fi apropiate de valorile normale.
Tendința generală arată o încălzire treptată a vremii, cu un deficit pluviometric în prima parte a intervalului.
































