PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU ORADEA EDIȚIA 2019 2-9 iunie

73

DUMINICĂ, 2 IUNIE
Ora 17:00 – Sala Arcadia
1. SUICIDAL după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 18:30 – Sala Mare
Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare
2. SUNETUL MUZICII muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Ora 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Cetatea Oradea
3. L’ÉCUME DES JOURS/ SPUMA ZILELOR de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră – Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

LUNI, 3 IUNIE
Ora 17:00 – Sala Arcadia
4. FAMILIA TÓT de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ora 19:00 – Sala Mare
5. NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

MARȚI, 4 IUNIE
Ora 18:00 – Sala Arcadia
6. BEFORE BREAKFAST de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila

Ora 20:00 – Sala Mare
7. OSCAR ȘI TANTI ROZ de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

MIERCURI, 5 IUNIE
Ora 18:00 – Sala Arcadia
8. ULTIMA NOAPTE LA MADRID de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Ora 20:00 – Sala Mare
9. BRUTUS sau UCIDEREA LUI IULIUS CAESAR de Tüncer Cucenoğlu, regia Irakli Gogia – Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

JOI, 6 IUNIE
Ora 17:00 – Sala Arcadia
10. MONSTRUL NISIPURILOR de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Ora 19:00 – Sala Mare
11. …ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea

VINERI, 7 IUNIE
Ora 17:00 – CENTRUL NAȚIONAL DE INFORMARE ȘI PROMOVARE TURISTICĂ BIHOR
12. ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI pamflet socio politic de Radu Popescu, cu Șerban Borda și Eugen Țugulea – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 18:30 – Sala Arcadia
13. O RELAȚIE DESCHISĂ de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București

Ora 20:30 – Sala Mare
14. MEDEA`S BOYS – dramaturgia Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE
Ora 17:00 – Sala Arcadia
15. TRIX SHOW regia Mihai Gruia Sandu –Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Ora 17:00 – Sala Mare
16. AVALANȘA de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00 – Sala Mare
17. JANKA de Oscar K. Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București

DUMINICĂ, 9 IUNIE
Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva)
18. NECUNOSCUTUL patimă de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea
Ora 17:00 – Sala Arcadia
19. MENAJERIA DE STICLĂ de Tennessee Williams, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat Constanța

Ora 19:00 – Sala Mare
20. Carmen.TV – spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru – Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina

Fondator și Redactor-șef al AlesdOnline, Adrian Fora lucrează în presa locală din 2007, este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și al Asociaţiei DJ-lor Profesionişti din România. A început să lucreze ca Dj, reporter și apoi ca redactor-șef în redacția Radio Transilvania Aleșd. Scrie reportaje pe care le ilustrează adesea cu fotografii și informații din toate domeniile de activitate, plecând de la administrație și politică și ajungând pâna la sport sau la viața agitată a orașului Aleșd și a celorlalte localități din Bihor. Crede că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii.