REVENIRE SPECTACULOASĂ DUPĂ PAUZĂ CRIȘUL ALEȘD – CS.BIHORUL BEIUȘ 4-1 (0-1) La juniori 3-3

Obs .AJF. BUZ HORIA
CRIȘUL ALEȘD: Groza, Țap, Gavriluț , Mândrilă , Horvath, Opre, (86 Crăciune), Gyuri, Laszlo, Todor, Mălaiu, (74 Olar), Buda (74 Pascar) Antrenor : Ciprian Fogarași

CS: BIHORUL BEIUȘ: Laza Darius, Sârb, Mihoc, Stan, Laza Darius, Dan, (86 Bălăceanu), Dume, (67 Szekereș), Popa, Maria, (87 Ușvat), Țirban, Tipea Antrenor Popa Alin

La finalul meciului, Ciprian Fogarași, antrenorul gazdelor a mulțumit proniei cerești pentru victorie. A fost un gest care justifica importanța acestei victorii , pentru moralul său și al jucătorilor. Poziția în clasament la sfârșitul turului , l-a determinat să alcătuiască o nouă echipă, capabilă să scoată echipa Crișul din zona retrogradării și să-o mențină în liga a IV-a. Astfel, noua echipă a Crișului Aleșd, este alcătuită din mulți tineri dornici de afirmare, alături de câțiva jucători cu experiență: Groze, Mândrilă, Țap, Olar. După rezultat încercarea de reînnoire a lotului, se pare reușită, deși s-a observat în timpul desfășurării jocului lipsa de coeziune și relații de joc, necesitând antrenamente cu acest obiectiv. Derularea meciului a dovedit însă dorința jucătorilor de a convinge de potențialul lor fizic și tehnic pe care îl dețin, precum și dorința de a îndeplini cu echipa obiectivele propuse. O victorie de bun augur, care a contribuit esențial la psihicul jucătorilor necesar pentru următoarele meciuri. Desfășurarea jocului a avut , după cum era firesc în această conjunctură, momente diferite.. În prima repriză tracul jucătorilor echipei gazde a permis oaspeților să deschidă repede scorul prin Maria(6), care printr-o acțiune personală pătrunde nestingherit în careu și înscrie plasat. 0 – 1. Gazdele au resimțit șocul golului , nereușind să creeze probleme în atac, oaspeților. E adevărat că nici beiușenii nu sau impus în joc, manifestând o stare de mulțumire, încercând să mențină rezultatul. O primă repriză anostă de slab nivel tehnic și spectacular.

La pauză jucătorii echipei gazdă au primit o „săpuneală” care i-au „resuscitat” dovedind o altă capacitate de mobilizare și determinare, creând faze de joc cursive, cu pătrunderi și finalizări, „îngenunchind” echipa oaspe, cu un scor pe care nimeni nu-l anticipa. În minutul 49 Țap readuce speranța gazdelor prin golul egalării, când reia cu latul în poartă o centrare trimisă în careu de Gyuri. 1- 1. Ocaziile la poarta oaspeților se înmulțesc, prin Todor(59, ( cel mai bun de pe teren), care din 5 m. singur cu portarul trimite pe lângă. Îl imită Horvath (63), care trece de apărătorii oaspeților, pătrunde în careu dar portarul iese și îl blochează. Singura ocazie mai importantă a oaspeților a fost opera lui Szekereș, când ajunge în fața porții dar Groze iese și reține. Golul doi al gazdelor , care aduce bucurie și speranțe în teren și tribune, este opera lui Laszlo (78) care printr-un șut expediat de la cca. 25 m. sub bară, aduce gazdele în avantaj . 2-1. Urmează o decădere de neexplicat a oaspeților de care profită gazdele și înscriu încă de două ori, prin Todor(86), care primește o pasă la întâlnire în careul oaspeților pe care o plasează în colțul lung și 3-1. Același jucător(89), după o cursă solitară pe partea stângă, centrează în fața porții, iar Olar venit în viteză o reia imparabil în poartă, stabilind scorul final 4 – 1.

O victorie meritată, care dă speranță echipei din Aleșd pentru jocurile viitoare. Succes!