AcasăȘtiri NaționaleBugetarii vor primi, începând cu 1 ianuarie 2019, două salarii minime pe...

Bugetarii vor primi, începând cu 1 ianuarie 2019, două salarii minime pe economie, ca indemnizaţie de hrană

Anunțul a fost făcut vineri, 21 decembrie, la Palatul Victoria, de către ministrul Finanţelor Eugen Teodorovici.

„Începând cu 1 ianuarie 2019, toţi salariaţii vor primi anual două salarii minime pe economie drept indemnizaţie de hrană. Era o prevedere în ordonanţă şi nu era clar dacă se proroga sau nu. Se aplică de la 1 ianuarie 2019″, a spus Teodorovici.

Acordarea indemnizatiei de hrana este prevazuta in Legea 15/2018 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice. În prezent, mulți angajați de la stat primeau deja bonuri de masă în valoare de 15 lei pe zi. Astfel, într-o lună cu 20 zile lucrătoare ei primeau bonuri de masă în valoare de 300 de lei.

De asemenea, mai reamintim că tot de la 1 ianuarie 2019 salariul minim brut pe țară va crește la 2.080 de lei, fapt ce duce implicit și la o creștere a indemnizației de hrană anuală la 4.160 de lei, adică de 346 de lei pe lună.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,426FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI