În timp ce Locadin Țețchea și Crișul Aleșd au stat, primele două clasate au obținut victorii categorice în etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a la fotbal

225

Campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal și-a desfășurat, în perioada 23-24 aprilie, jocurile etapei cu numărul 23.

Runda a consemnat patru victorii ale gazdelor și două succese ale formațiilor oaspete. Scorul etapei l-a reușit echipa de pe locul II, FC Hidișel, care a primit replica ultimei clasate, Victoria Avram Iancu, și care s-a impus cu scorul de 7-0, după ce la pauză conducea cu 4-0. O dublă în această confruntare a realizat-o S. Zadori, cel care a reușit să marcheze în minutele 77 și 87.

Echipa de pe primul loc, CS Diosig, a disputat derby-ul etapei, pe teren propriu, în compania celor de la CF Bihorul Beiuș, dar cu toate acestea a reușit o victorie confortabilă, cu scorul de 5-1. Și-n acest joc a fost consemnată o dublă, Gado, de la gazde, izbutind să marcheze în minutele 13 și 77.

Surprinzător, echipa de pe locul III, Crișul Sântandrei, a fost învinsă la scor de neprezentare, 0-3, la Mădăras, cu echipa gazdă, CS.

Succesele din deplasare le-au reușit echipele Universitatea Oradea, cu 4-2, la Salonta, în compania celor de la CSM Olimpia, și Unirea Valea lui Mihai, cu 4-0, pe terenul formației Viitorul Borș.

Rezultatele și marcatorii etapei a XXIII-a din Liga a IV-a Bihor la fotbal:

CSO Ştei – Viitorul Marghita 1-0

Marcator: M. Haica 57

CSM Olimpia Salonta – Universitatea Oradea 2-4

Marcatori: R. Baran 7, Cr. Ţîrlea 16 / Barros 27, 69, Cr. Ardelean 38, C. Giura 89

Viitorul Borş – Unirea Valea lui Mihai 0-4

Marcatori: Gego 29 şi 81, Fele Sz. 43, Gabor 66

FC Hidişel – Victoria Avram Iancu 7-0

Marcatori: Agiurgioaei 10, Fl. Lazăr 14 penalty, E. Popa 25, P. Ardelean 45, S. Zadori 77, 87, Dobondi 74

CS Diosig – Bihorul Beiuş 5-1

Marcatori: Cr. Jurca 9, Gado 13, 77, L. Jurca 55, Şereş 90+2 / Stan 10

CS Mădăras – Crişul Sântandrei 3-0

Marcatori: Pereţ 35, Moise 76, Groza 81

Locadin Ţeţchea şi Crişul Aleşd  au stat.

Clasament:

1. CS Diosig                       19     17     0       2       75-21        51
  2. FC Hidişel                      19     15     3       1       68-15         48
  3. Crișul Sântandrei            20     14     0       6       61-25        42
  4. CSO Ştei                        20     12     3       5       32-23        39
  5. CF Bihorul Beiuş             21     12     2       7       57-26        38
  6. CS Mădăras                   19     12     1       6       51-24        37
  7. Unirea Valea lui Mihai     19     10     3       6       50-32        33
  8. Universitatea Oradea      21     8       3       10     35-44        27
  9. Viitorul Marghita             20     8       2       10    30-36        26
  10. CSM Olimpia Salonta      20     7       4       9       45-49        25
  11. Viitorul Borş                   20     5       3       12     31-46        18
  12. Locadin Ţeţchea             20     3       0       17     27-97        9
  13. Crișul Aleşd*                  20     3       2       15     22-51        8
  14. Victoria Avram Iancu      20     0       0       20     17-112      0

* Crişul Aleşd a fost penalizată cu trei puncte pentru că s-a retras de pe teren la meciul de la Ştei.