18.1 C
Aleşd
duminică, 24 septembrie 2023

Accident deosebit de grav în Bihor. Un bărbat și o femeie au murit după impactul dintre două mașini

Pompierii intervin pentru salvarea victimelor unui accident rutier produs în zona localității Sălard, între două autoturisme.

- Publicitate -

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că pe DN 19E Marghita-Oradea, între localitățile Sălard și Cauaceu, județul Bihor, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două autovehicule, în urma căruia un autoturism a luat foc. 

“La fața locului au fost mobilizate echipaje de pompieri militari din cadrul Detașamentului 2 și Gărzii Sălard cu autospeciale cu modul de descarcerare, autospeciala de descarcerare grea a Detașamentului 1, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Bihor, cu ambulanța tip C1 și trei ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean”, a precizat pentru AlesdOnline, sergent major Alina Butaci, de la biroul de presă al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bihor. 

Sunt implicate patru victime, dintre care trei se află în stop cardio-respirator. Echipajul de descarcerare procedează la evacuarea a două persoane rămase captive în mașinile avariate, a mai spus Butaci.

Momentan, traficul rutier în zonă este blocat.

Foto ©️ ISU Bihor

UPDATE 1: Din nefericire, în pofida eforturilor depuse de forțele de intervenție, două victime (o femeie și un bărbat) nu au mai putut fi salvate, medicii declarând decesul acestora.

Celelalte două victime (bărbați) au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Oradea, dintre care una în stare critică.

Polițiștii deviază traficul rutier pe drumul comunal 21, pe ruta Sălard – Hodoș – Cauaceu.

UPDATE 2: La ora 20:55 s-a reluat traficul rutier, în condiții normale, pe DN 19E.

UPDATE 3: Poliția Bihor a făcut publice luni primele concluzii în urma cercetărilor făcute la fața locului. 

“Duminică 1 ianuarie, în jurul orei 17.20, un bărbat de 36 de ani, din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism pe D.N. 19E, în afara localității bihorene Sălard, înspre Oradea, în condiții ce urmează a fi stabilite din cercetări, a efectuat o manevră de depășire fără a se asigura corespunzător, a pătruns pe sensul opus de circulație și a intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism, condus de un bărbat de 55 de ani, din Suplacu de Barcău, județul Bihor”, a transmis comisarul-șef Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor.

Din nefericire, în urma accidentului rutier, bărbatul de 55 de ani, care conducea cel de-al doilea autoturism și o femeie de 37 de ani, din Chiribiș, județul Bihor, pasageră în primul autoturism, au suferit multiple leziuni, care le-au provocat decesul, la fața locului.

Totodată, conducătorul primului autoturism și un tânăr de 21 de ani, din municipiul Marghita, pasager în cel de-al doilea autoturism, au suferit multiple leziuni, pentru îngrijirea cărora au fost transportați la spital.

În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul de 36 de ani, care conducea primul autoturism, prezenta o concentrație alcoolică de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Polițiștii Serviciului Rutier Bihor continuă cercetările sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, sub aspectul comiterii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier, a mai precizat comisarul-șef Alina Fărcuța.

- Publicitate -
- Publicitate -
 

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

33,999FaniÎmi place
1,751CititoriConectați-vă
19CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,490AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI