Tribunalul Bihor a decis, marți după-amiază, să respingă ca nefondată contestația formulată de fostul director al școlii din Aușeu, Adrian Botici, împotriva măsurii arestării preventive dispuse la data de 28 mai. Acesta este cercetat pentru agresiune sexuală asupra unor minori.
Prin hotărârea instanței, profesorul va rămâne în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor până la expirarea mandatului de arestare preventivă, pe 26 iunie.
Potrivit anchetatorilor, acesta este urmărit penal pentru patru infracțiuni de agresiune sexuală, victimele fiind, conform acuzațiilor, trei elevi cu vârste între 13 și 15 ani.
Dosarul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor de la procurorii din Aleșd. Înainte de arestare, anchetatorii au efectuat o percheziție la domiciliul fostului director. Acuzațiile au apărut după ce mai mulți elevi de clasa a VIII-a au reclamat comportamente considerate nepotrivite, susținând că profesorul i-ar fi atins în zone intime și le-ar fi trimis mesaje la ore târzii.
În urma sesizărilor, Inspectoratul Școlar Județean Bihor a declanșat o cercetare disciplinară, care s-a finalizat, la începutul lunii aprilie, cu destituirea lui din funcția de director al unității de învățământ din Aușeu.
Potrivit bihon.ro, solicitat să ofere detalii suplimentare despre acuzațiile formulate în acest caz, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a transmis că nu poate furniza informații suplimentare, invocând faptul că ancheta vizează presupuse infracțiuni la viața sexuală cu victime minore și prevederile legale care protejează confidențialitatea unor astfel de cauze.
Conform principiului prezumției de nevinovăție, persoana cercetată beneficiază de toate drepturile procesuale până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


































