Nu mai puțin decât 40 de tenismeni, fete şi băieţi, din Timişoara, Oradea, Cluj-Napoca, Alba Iulia, Hunedoara, Reşiţa, Baia Mare, Salonta, Arad, Ştei, Şuncuiuş şi Vadu Crişului s-au aflat pe tablourile de concurs ale ediţiei 2019 a turneului de tenis Trofeul Siroco-Defileul Crişului, primul turneu naţional din mediul rural din calendarul Federaţiei Române de Tenis.
Anul acesta, turneul, de categoria I, s-a desfăşurat în perioada 16-18 februarie, în sălile de sport din Şuncuiuş şi Vadu Crişului. Competiţia a fost organizată de Clubul Sportiv de Şah-Tenis Speranţa Oradea (preşedinte Traian Miclea), cu sprijinul primăriilor din Şuncuiuş şi Vadu Crişului, al Colegiului Tehnic nr. 1 din Vadu Crişului (director Florin Mălai) şi al Liceului Tehnologic nr. 1 din Şuncuiuş (director Sever Lăzău). Partenerul oficial al turneului este, de opt ani, firma orădeană SC Mecord SA (director ing. Florian Sala), căruia i s-au alăturat, în acest an, în calitate de sponsori SC Flodor Transcom SRL, SC Tampa SRL, pensiunile Corimen şi Casa bucătarului.
„Deşi s-a desfăşurat în perioada olimpiadelor şcolare, mulţi „olimpici” s-au aflat pe tablourile de concurs. Au schimbat repede stiloul cu racheta de tenis, iar rezolvarea problemelor dificile de la matematică sau inspiraţia la un eseu de engleză a fost înlocuită cu bucuria jocului”, după cum a declarat Mircea Drăgoi, antrenor și președinte la CS Voința.
Meciurile au fost foarte frumoase şi disputate, la categoria 16 ani băieţi fiind nevoie de zece mingi de meci pentru a fi desemnat câştigătorul. Au fost şi lacrimi care au dispărut odată cu strângerea de mână din final. Şi a mai fost, ca în fiecare an, ospitalitatea gazdelor, aceea care-i face pe participanţi să „treacă munţii” în fiecare an pentru a participa la turneu.
După disputarea a 58 de meciuri s-a definitivat „podiumul” ediţiei a VIII-a Trofeului Siroco-Defileul Crişului:
– Categoria 10 ani fete, locurile I-II: Andreea Olariu (CS Sport 4 Fun Timişoara)-Raluca Băican (CSM Oradea) 4-1, 5-4(4); locul III Alexandra Silaghi (CSM Oradea), locul IV Sofia Catană (CS Sănătatea Oradea);
– Categoria 10 ani băieţi, locurile I-II: Ştefan Ivaşcu (CSM Timişoara)- Horea Ignuţă (ACS Cristal Hunedoara), 4-1, 2-4, 10-8; locul III Şerban Apan Rus (CS Tenis Club Baia Mare), locul IV Matei Văduva (ACS Sport pentru timişoreni);
– Categoria 12 ani fete, locurile I-II: Alessandra Merce Sabău (CSM Oradea)-Serena Druţă (CSM Oradea) ; locurile III Alexia Rădoane (TC Mova Alba Iulia) şi Clara Păun (TC Helios Timişoara);
– Categoria 12 ani băieţi, locurile I-II: Dragoş Mone (CSM Reşiţa)-Iustin Cuc (CSM Oradea) 6-4, 6-2; locul III Samuel Şleam (CS Tenis Club Baia Mare), locul IV Fabian Singer (CS Dyadora Timişoara);
– Categoria 16 ani fete, locurile I-II: Anamaria Tornean (TC Intersport Arad)-Andrada Bonţe (CSM Oradea) 6-1, 6-0; locul III Andreea Barna (TC Iris Ştei), locul IV Nora Mitrea Gerocz (CS Winners TC);
– Categoria 16 ani băieţi, locurile I-II: Andrei Cuceu (CS Tenis Club Baia Mare) -Andrei Alexandru (CS Tenis Club Baia Mare) 6-0, 6-0; locul III Radu Alexandru Iercoşan (ACS Cristal Hunedoara), locul IV Răzvan Sime (CSM Oradea).
Fondul de premiere a fost de 3.500 de lei, iar la final toţi jucătorii au primit câte o diplomă de participare, primii patru clasaţi de la fiecare categorie fiind recompensați însă cucupe, diplome şi premii reprezentând materiale sportive specifice tenisului.
E de menționat, de asemenea, că organizatorii au asigurat pentru jucători fructe şi apă plată la meciuri, iar finaliştii ediţiei 2018 au beneficiat de cazare gratuită pe perioada turneului.
S-a jucat cu ultimul model de mingi Dunlop Australian Open, mingile oficiale ale openului australian din anul acesta. A arbitrat Gheorghe Schipor din Timişoara, iar premiul pentru cel mai bun jucător din Bihor a fost acordat tenismenei Alessandra Merce Sabău de la CSM Oradea.


































