AcasăȘtiri SportJudețul Bihor va avea reprezentantă la turenul final al Cupei Satelor

Județul Bihor va avea reprezentantă la turenul final al Cupei Satelor

Județul Bihor va avea reprezentantă la turenul final al Cupei Satelor, competiție înfiinţată de Federaţia Română de Fotbal pentru revigorarea fotbalului de bază și care în acest sezon își desfășoară prima ediție.

Astfel, echipa bihoreană din comuna Sânmartin, după ce a câștigat faza județeană, desfășurată la Tileagd, a participat pe 20 aprilie, la Prundu Bârgăului, în judeţul Bistriţa Năsăud, la faza regională, reușind să ocupe și aici primul loc.

La faza regională, de la Prundu Bârgăului, au mai participat echipele din Apahida (județul Cluj), Recea (județul Maramureş), Crişeni (județul Sălaj) şi formația gazdă Prundu Bârgăului (Bistriţa-Năsăud).

De menționat că această competiție este rezervată copiilor născuţi în anul 2006 (U13), iar sistemul de joc este 1+8, pe teren de dimensiuni 70×50 m.

Dovedind că are valoare, echipa bihoreană din Sânmartin a reuşit să se impună în toate jocurile susținute la Prundu Bârgăului și, astfel, să se califice pentru turneul final, care va avea loc la Bucureşti. Jucătorii de la Sânmartin a câștigat, mai întâi, cu scorul de 7-0, în meciul cu clujenii de la Apahida, apoi s-au impus cu 2-1, în disputa cu sălăjenii de laCrişeni, ambele jocuri desfășurându-se în grupă. În finala turenului zonal, bihorenii aucâștigat la scor de neprezentare, 3-0, cu maramureșenii de la Recea.

La finalul turneului a avut loc și o festivitate de premiere, care a fost efectuată de preşedintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, împreună cu foştii internaţionali Miodrag Belodedici şi Jean Vlădoiu.

Județul Bihor va avea reprezentantă la turenul final al Cupei Satelor, competiție înfiinţată de Federaţia Română de Fotbal pentru revigorarea fotbalului de bază și care în acest sezon își desfășoară prima ediție.

Astfel, echipa bihoreană din comuna Sânmartin, după ce a câștigat faza județeană, desfășurată la Tileagd, a participat pe 20 aprilie, la Prundu Bârgăului, în judeţul Bistriţa Năsăud, la faza regională, reușind să ocupe și aici primul loc.

La faza regională, de la Prundu Bârgăului, au mai participat echipele din Apahida (județul Cluj), Recea (județul Maramureş), Crişeni (județul Sălaj) şi formația gazdă Prundu Bârgăului (Bistriţa-Năsăud).

De menționat că această competiție este rezervată copiilor născuţi în anul 2006 (U13), iar sistemul de joc este 1+8, pe teren de dimensiuni 70×50 m.

Dovedind că are valoare, echipa bihoreană din Sânmartin a reuşit să se impună în toate jocurile susținute la Prundu Bârgăului și, astfel, să se califice pentru turneul final, care va avea loc la Bucureşti. Jucătorii de la Sânmartin a câștigat, mai întâi, cu scorul de 7-0, în meciul cu clujenii de la Apahida, apoi s-au impus cu 2-1, în disputa cu sălăjenii de laCrişeni, ambele jocuri desfășurându-se în grupă. În finala turenului zonal, bihorenii aucâștigat la scor de neprezentare, 3-0, cu maramureșenii de la Recea.

La finalul turneului a avut loc și o festivitate de premiere, care a fost efectuată de preşedintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, împreună cu foştii internaţionali Miodrag Belodedici şi Jean Vlădoiu.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,426FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI