9.2 C
Aleşd
vineri, 29 martie 2024

CSM Oradea a cedat în primul meci al finalei Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2022-2023

CSM Oradea a cedat în primul meci al finalei Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2022-2023. Formația antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor a fost depășită de Steaua București, cu scorul de 11-9.

- Publicitate -

Partida a avut loc vineri, în bazinul Steaua din capitală. Pe reprize s-a consemnat: 2-3, 1-2, 4-1, 4-3.

A fost un meci început foarte bine de orădeni. Aceștia au marcat primul gol al partidei, după care s-au desprins la 5-2. Militarii au înscris ultimul gol al primei jumătăți și au strâns astfel la 5-3.

Lucrurile s-au schimbat radical în continuare, Steaua preluând conducerea și s-a desprins decisiv, scor 10-6. Spre final Oradea a reacționat și s-a apropiat la 10-9 cu două minute și jumătate rămase de jucat însă bucureștenii au stabilit rezultatul final în penultimul minut de joc.

Marcatorii CSM Oradea în acest meci: Tiberiu Negrean – 4 goluri, Mihnea Gheorghe – 2 goluri, Mateja Asanovic ;i Levente Vancsik – 1 gol fiecare. La Steaua s-a remarcat Vlad Georgescu, autor a 6 goluri, incluzând un hattrick în repriza a 3-a.

Scorul general este de 1-0 pentru Steaua. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide. Meciul 2 are loc sâmbătă, de la ora 19:00, tot la București.