Cea de-a doua ediție a Turului Ciclist al Bihorului s-a încheiat duminică după-amiază

811

Cea de-a doua ediție a Turului Ciclist al Bihorului s-a încheiat duminică după-amiază în Piața Unirii din Oradea, unde a sosit caravana ultimei etape, o etapă care a însumat 161 km și s-a desfășurat pe traseul: Oradea – Săcuieni – Otomani – Marghita – Pădurea Neagră – Aleșd – Oradea.

Primul care a trecut linia de sosire în etapa a III-a a fost italianul Metteo Malucelli, de la echipa Androni Sidermec Bottechia. De altfel, întreg podiumul ultimei runde a fost ocupat de italieni, pe locul II sosind Mattia Marcelli, de la ABMOL, iar pe poziția a III-a, Danielle Cazzola, de la Cipollini Iseo Serrature Rime.

Dintre români, cel mai bine s-a clasat în etapa de duminică stelistul Marian Petrche, care a parcurs distanța în 3 ore, 40 de minute și 17 secunde.

Deși Malucellia a câștigat două etape, pe prima și pe ultima, câștigătorul ediției din acest an a Turului Ciclist al Bihorului a fost însă columbianul Rodolfo Torres, de la Androni, cel care a rămas pe primul loc la general și a cucerit tricoul galben, după ce a parcurs întregul traseul al Turului, în 10 ore, 31 de minute și 35 de secunde.

Pe locul al II-lea s-a situat italianul Luca Chirico, de la echipa turcă Torku Sekerspor, care a înregistrat timpul total de 10 ore, 32 de minute și 2 secunde, în timp ce poziția a III-a a fost ocupată de un alt columbian Ivan Ramiro Sosa, tot de la Androni, cu 10 ore, 32 minute și 10 secunde, sportiv care a cucerit și tricoul portocaliu, aferent celui mai bun rutier sun 23 de ani.

O surpriză plăcută a oferit-o moldoveanul Cristian Răileanu, din naționala Republicii Moldova, care s-a situat pe locul IV în clasamentul general, cu 10 ore, 32 de minute și 22 de secunde.

Primul român din clasamentul general a fost stelistul Cosmin Bidilici, situat pe poziția a 46-a, urmat de Daniel Crista, tot de la Steaua, pe locul 63. Singurul bihorean din competiție, marghiteanul Horvath Roland, de asemenea, de la Steaua, s-a clasat al 118-lea.