AcasăȘtiri SportBianca Benea a câștigat noua ediţie a Campionatului Național de spadă individual feminin la juniori

Bianca Benea a câștigat noua ediţie a Campionatului Național de spadă individual feminin la juniori

Evenimentul s-a desfășurat vineri, la București, iar sportiva legitimată la CSM Oradea a triumfat la capătul unui concurs la care au participat 32 sportive.

În prima fază a competiției, în grupe, Bianca a repurtat șase victorii din tot atâtea dueluri. Ea le-a învins pe Renata Axinte, Melissa Stănescu, Ana Maria Melintescu, Claudia Durău, Eda Petrache şi Alexandra Pătru.

În fazele eliminatorii, Bianca Benea a înregistrat următoarele rezultate:

Tabloul de 32 – calificare directă
Tabloul de 16 – vs Irina Stan (Steaua), scor 15-9
Tabloul de 8 – vs Mihaela Leonte (Dinamo), scor 15-9
Semifinale – vs Talida Enache (UNEFS), scor 15-14
Finala – vs Cristina Constantinescu (Steaua), scor 15-9

Așadar, Benea a câștigat concursul fără să facă vreun pas greșit. Ea obține al 3-lea titlu național consecutiv în această probă. Acesta este primul rezultat remarcabil pentru Bianca Benea în anul 2019.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,358FaniÎmi place
1,725CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI