AcasăȘtiri NaționaleIlie Bolojan, desemnat premier al României de președintele Nicușor Dan

Ilie Bolojan, desemnat premier al României de președintele Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat vineri că îl desemnează pe Ilie Bolojan, liderul Partidului Național Liberal, pentru funcția de prim-ministru al României.

Decizia vine după o perioadă extinsă de negocieri politice și discuții tensionate în jurul măsurilor fiscale, în special privind propunerea de majorare a TVA, care a generat un blocaj în formarea guvernului. Potrivit președintelui, în ultimele zile s-a ajuns la un consens între partidele parlamentare privind liniile directoare ale viitorului program de guvernare.

„Îl desemnez pe domnul Ilie Bolojan ca prim-ministru. Este în interesul României să avem o majoritate solidă, iar partidele au înțeles asta. Urgența este relansarea economică, dar pentru aceasta e nevoie de o bază solidă și responsabilitate din partea viitorului guvern”, a declarat Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Palatul Cotroceni.

În primul său discurs în calitate de premier desemnat, Ilie Bolojan a subliniat gravitatea situației economice și a promis că va continua negocierile politice în vederea formării unei majorități funcționale: „Sunt conștient de marea responsabilitate pe care mi-o asum, într-o perioadă dificilă pentru țară, ca urmare a crizei bugetare prelungite. Vom urmări trei direcții clare: ordine în finanțele țării, o guvernare eficientă care să creeze condiții de dezvoltare și respectul cuvenit românilor.”

Ilie Bolojan, cunoscut pentru reformele administrative din perioada în care a condus Primăria Oradea și apoi Consiliul Județean Bihor, are acum sarcina de a forma un cabinet și de a obține votul de încredere al Parlamentului în perioada următoare.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,395FaniÎmi place
1,723CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI