Coronavirus în România: 4.272 cazuri noi, 108 în Bihor și aproape 200 de decese în ultimile 24 de ore

209
Până astăzi, 1 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 479.634 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 360.934 de pacienți au fost declarați vindecați, anunţă Grupul de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10020634,97
2.Arad11374875,16
3.Argeș141102795,25
4.Bacău13149912,75
5.Bihor141741083,93
6.Bistrița-Năsăud5842563,17
7.Botoșani6214742,48
8.Brașov192321845,96
9.Brăila5752573,31
10.Buzău6601292,39
11.Caraș-Severin4862392,75
12.Călărași4458633,45
13.Cluj219051846,2
14.Constanța175433127,48
15.Covasna4207132,45
16.Dâmbovița11499643,34
17.Dolj12308763,02
18.Galați105551643,08
19.Giurgiu4119212,8
20.Gorj4376281,42
21.Harghita4686271,42
22.Hunedoara8901623,71
23.Ialomița4733443,83
24.Iași202821273,27
25.Ilfov157042846,91
26.Maramureș8648432,68
27.Mehedinți4000342,76
28.Mureș12143744,68
29.Neamț9395391,93
30.Olt7436431,71
31.Prahova19352934,1
32.Satu Mare5636594,15
33.Sălaj5551173,12
34.Sibiu141821206,47
35.Suceava13181861,96
36.Teleorman5574192,47
37.Timiș191771054,32
38.Tulcea3755443,75
39.Vaslui78071002,22
40.Vâlcea8064232,9
41.Vrancea5521521,66
42.Mun. București683478086,2
43.Cazuri noi nealocate pe județe5259-23 
TOTAL479.6344.272 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 455 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU6
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI14
8BRĂILA2
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ12
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ14
18GALAŢI17
19GIURGIU3
20GORJ13
21HARGHITA8
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA4
24IAŞI16
25ILFOV9
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ19
30NEAMŢ1
31OLT9
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE1
35SIBIU19
36SUCEAVA15
37TELEORMAN4
38TIMIŞ7
39TULCEA5
40VÂLCEA2
41VASLUI6
42VRANCEA63
 TOTAL455

Până astăzi, 11.530 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.11.2020 (10:00) – 01.12.2020 (10:00) au fost raportate 199 de decese (130 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 66 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

178 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 16 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.438. Dintre acestea, 1.259 sunt internate la ATI.

Adrian Fora
Fondator și Redactor-șef al AlesdOnline, Adrian Fora lucrează în presa locală din 2007, este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și al Asociaţiei DJ-lor Profesionişti din România. A început să lucreze ca Dj, reporter și apoi ca redactor-șef în redacția Radio Transilvania Aleșd. Scrie reportaje pe care le ilustrează adesea cu fotografii și informații din toate domeniile de activitate, plecând de la administrație și politică și ajungând pâna la sport sau la viața agitată a orașului Aleșd și a celorlalte localități din Bihor. Crede că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii.