10.269 de cazuri noi în Romania, 168 de persoane au decedat, iar la terapie intensivă sunt internați 1.174 de pacienți

285
Smurd ambulanta
 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.269 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba82832336,25
2.Arad91501835,85
3.Argeș104962173,78
4.Bacău110211812,61
5.Bihor115793105,87
6.Bistrița-Năsăud4780974,38
7.Botoșani4939552,6
8.Brașov150924226,63
9.Brăila46341212,76
10.Buzău55431012,46
11.Caraș-Severin3971932,86
12.Călărași3155572,99
13.Cluj169555017,52
14.Constanța119215285,81
15.Covasna3434753,34
16.Dâmbovița93761863,32
17.Dolj101571923,57
18.Galați83291292,22
19.Giurgiu2968702,27
20.Gorj3876441,85
21.Harghita4152532,17
22.Hunedoara69622803,12
23.Ialomița35361023,19
24.Iași159694373,24
25.Ilfov112203476,81
26.Maramureș71511723,79
27.Mehedinți31951032,79
28.Mureș96312434,98
29.Neamț8223952,43
30.Olt58761131,73
31.Prahova156142784,2
32.Satu Mare4091614,77
33.Sălaj48251095,34
34.Sibiu110913309,01
35.Suceava117681862,21
36.Teleorman4602952,8
37.Timiș158553736,59
38.Tulcea26861202,78
39.Vaslui65941312,03
40.Vâlcea6964693,13
41.Vrancea4610761,82
42.Mun. București5313011415,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe6339*1560 
TOTAL383.74310.269 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.207 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA32
2ARAD61
3ARGEŞ17
4BACĂU22
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI19
8BRĂILA9
9BRAŞOV32
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN34
13CLUJ75
14CONSTANŢA40
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA27
17DOLJ28
18GALAŢI8
19GIURGIU12
20GORJ11
21HARGHITA12
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA18
24IAŞI68
25ILFOV48
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI15
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI142
29MUREŞ30
30NEAMŢ26
31OLT31
32PRAHOVA49
33SĂLAJ6
34SATU MARE17
35SIBIU54
36SUCEAVA42
37TELEORMAN8
38TIMIŞ98
39TULCEA9
40VÂLCEA7
41VASLUI11
42VRANCEA1
 TOTAL1207

Până astăzi, 9.429 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.11.2020 (10:00) – 18.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (102 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.179. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.771.316  teste. Dintre acestea, 37.906 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.269  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.637 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.285 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.763 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

 
 
Adrian Fora
Fondator și Redactor-șef al AlesdOnline, Adrian Fora lucrează în presa locală din 2007, este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și al Asociaţiei DJ-lor Profesionişti din România. A început să lucreze ca Dj, reporter și apoi ca redactor-șef în redacția Radio Transilvania Aleșd. Scrie reportaje pe care le ilustrează adesea cu fotografii și informații din toate domeniile de activitate, plecând de la administrație și politică și ajungând pâna la sport sau la viața agitată a orașului Aleșd și a celorlalte localități din Bihor. Crede că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii.