Scandal într-o familie din comuna Tileagd. Un adolescent de 15 de ani a ajuns la spital, după ce a fost înjunghiat de concubinul mamei sale, în vârstă de 47 ani.
Incidentul s-a produs, luni seara, în jurul orei 23.30, când, băut fiind, agresorul, s-a luat la ceartă cu băiatul concubinei sale, iar apoi a luat un cuţit cu care l-a înţepat în zona spatelui şi a cefei.
„Victima a fost internată pe secţia Terapie Intensivă de la Spitalul Municipal Gavril Curteanu. Starea copilului este stabilă”, a declarat, vineri, şeful UPU-SMURD Bihor, Hadrian Borcea, potrivit ebihoreanul.ro.
Miercuri, agresorul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar joi procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor l-a prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Bihor cu propunere de arestare preventivă pentru violenţă în familie sub forma tentativei de omor, propunere care a fost admisă. Măsura a fost contestată, însă, de agresor, verdictul final urmând să fie pronunţat de Curtea de Apel Oradea.
Bărbatul nu e la prima acuzaţie de acest gen. Anul trecut fiind condamnat pentru distrugere la Judecătoria Oradea, la instanţa din Aleşd e judecat în două dosare penale pentru loviri şi alte violenţe, iar în alte două cauze procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Aleşd îl cercetează pentru furt.


































