Pompierii militari din cadrul Stației din Aleșd au intervenit vineri seară în jurul orei 21:45 cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru stingerea unui incendiu la un coș de fum al blocului G2 din orașul Aleșd.
Tot în această seară echipajele de intervenție au fost solicitate pentru a interveni și la un alt coș de fum la blocul R2 în zona cunoscuta de localnici „La Căsuța”.
Incendiile au fost lichidate, fără alte probleme. A ars funinginea depusă pe pereții coșurilor de fum.
Cauza probabilă a incendiilor: coș de fum necurățat. Datorită intervenției prompte a pompierilor au fost salvate locuințele aferente coșurilor de fum afectate de incendiu.



































