AcasăȘtiri LocaleAleșdSâmbătă o nouă campanie de colectare a uleiului uzat în Aleșd

Sâmbătă o nouă campanie de colectare a uleiului uzat în Aleșd

Aleșdenii care au ulei de gătit uzat acasă vor putea scăpa de el sâmbătă 6 aprilie 2019, între orele 10 şi 12, cu ocazia unei noi colectări organizate de Asociaţia Societatea Carpatină Ardeleană 91 în colaborare cu Liceul Teoretic Constantin Şerban din Aleșd.

“Puţină lume ştie că uleiul comestibil ars este un deşeu extrem de periculos. Pe lângă faptul că obturează ţevile de scurgere, odată ajuns în reţeaua de canalizare, acesta reprezintă un mare risc de poluare a solului şi a apei“, a declarat Bucsas Levente, organizator al acțiunii din Aleșd.

Colectarea uleiului se va face  în parcarea din fața primăriei orașului Aleșd.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,349FaniÎmi place
1,726CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI