Câinii pot fi văzuți deseori prin orașul Aleșd traversând pe zebra, de parca i-ar fi învățat cineva, au ochii mari, urechile ciulite și sunt mereu atenți, ca nu cumva să îi lovească vreo mașină.
Îi vedem pretutindeni în jurul nostru și s-au adaptat atât de bine la viața de oraș încât au învățat să traverseze doar pe la trecere și să aștepte cu răbdare culoarea verde a semaforului.
Deși nu sunt școliți și nici măcar nu au pus laba pe Codul Rutier, câinii fără stapan ar putea oricând să le dea o lectie pietonilor iresponsabili care traversează strada riscându-și viața.


































