Spitalul Orășenesc Aleșd va fi dotat cu aparatură și dispozitive medicale, echipamente de protecție și dezinfectanți, printr-un proiect cu finanțare europeană anunță primarul orașului Aleșd, Ioan Todoca.
Potrivit oficialului, finantarea proiectului s-a realizat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 și are valoarea de 4.830.753,00 lei.
„Au fost semnate ultimele 3 contracte de furnizare echipamente de protectie sanitara si materiale dezinfectante pentru Spitalul Orășenesc Aleșd. Echipamente sunt furnizate în cadrul proiectului „Investiții necesare pentru consolidarea capacității de reacție la criza cauzată de răspândirea virusului COVID-19 a Spitalului Orășenesc Aleșd”, a precizat edilul.
Până la finalul acestei luni Spitalul Orășenesc Aleșd va fi dotat cu:
- Lot 1- Furnizare Kit recoltare nazal si oral (5000 buc)
- Lot 2- Furnizare Manusi din nitril, Masti chirurigicale cu 3 straturi, de unica folosinta, Combinezon complet, inclusiv cu gluga si protectie incaltaminte, Viziera protectie fata, Saboti chirurgicale autoclavabili, Halat chirurgical steril de unica folosinta, Masca de protectie de tip FFP2, Masca de protectie de tip FFP3, Botosi, Prosop hartie monorola
- Lot 3 – Furnizare Dezinfectant pentru maini și dezinfectant pentru suprafețe
Tot în cadrul acestui proiect, până în acest moment Spitalul Orășenesc a fost dotat cu următoarele echipamente:
DEFIBRILATOR SEMIAUTOMAT | 4 buc |
MONITOR FUNCTII VITALE | 6 buc |
VIDEOLARINGOSCOP | 2 buc |
INJECTOMAT | 7 buc |
EKG | 6 buc |
ASPIRATOR SECRETII | 5 buc |
PULSOXIMETRU | 8 buc |
APARAT ANESTEZIE | 1 buc |
ECOGRAF(MANAGMENTUL GRAVIDEI SUSPECTE) | 1 buc |
LAMPA UV | 1 buc |
LAMPA SCIALITICA | 1 buc |
VENTILATOR | 2 buc |
ELECTROCAUTER | 1 buc |
STIMULATOR NERV PT ANESTEZIE REGIONALA+ECO | 1 buc |
CONCENTRATOR OXIGEN | 4 buc |
TERMOMETRE INFRARED | 8 buc |
BUTELII CU DEBITMETRU | 4 buc |
APARAT RADIOLOGIE | 1 buc |
ANALIZOR AUTOMAT IMUNOLOGIE | 1 buc |
APARAT STERILIZARE (AUTOCLAV) | 2 buc |
NOPTIERE SALON | 2 buc |
MASA ANESTEZIE | 1 buc |
MASA INTERVENTII | 1 buc |
PATURI ELECTRICE | 6 buc |
SISTEM DE TELEMEDICINA PRIN IMPLEMENTAREA UNEI SOLUTII TEHNICE DE MONITORIZARE LA DISTANTA A PACIENTILOR SUSPECTI/ CONFIRMATI COVID-19 | 1 |
APARAT DE NEBULIZARE (CU CEATA USCATA) CU CAPACITATE DE NEBULIZARE DE 1000 MC INTRUN SINGUR TRATAMENT DE DEZINFECTIE | 3 |


