Masa de Crăciun, oferită de Primăria Aleșd, pentru pensionarii care frecventează Centru de Zi pentru Persoane Vârstnice, a ajuns la ediția nr. 13. Așteptată cu nerăbdare de cei 130 de seniori, întâlnirea cu organizatorii, Ioan Todoca primarul orașului Aleșd și Gheorghe Cociorva șef serviciu social din primărie, a constituit preambulul mesei oficiale.
Din scurtele discursuri, oficialii primăriei iau informat pe pensionari despre preocupările primăriei pentru asigurarea unor condiții de socializare, tratament și distracție în cadrul centrului, care să le aline bătrânețea și să le creeze momente de relaxare și destindere. Un astfel de proiect cu fonduri europene este pe cale de implementare, iar beneficiarii se vor bucura de noi dotări cu aparatură modernă de recuperare și tratament, de excursii în țară etc. După ce le-a urat Crăciun Fericit și multă sănătate, primarul s-a întreținut cu pensionarii, ascultând „ofurile” fiecăruia. Magia Crăciunului s-a instalat odată cu prestația corului „Glasul Credinței”al Bisericii ortodoxe „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”din Aleșd , dirijor prof. Matei Șunea, care a devenit o prezență permanentă la astfel de evenimente. După un mini recital de colinde, la îndemnul părintelui Ovidiu Bocșan, întreaga audiență a cântat colinde tradiționale.
Într-o atmosferă destinsă s-a servit masa de Crăciun. Un gulaș gustos urmat de toroș ( varză cu carne), au îndestulat pe meseni. Pălinca, vinul și cozonacul nelipsite de la astfel de evenimente au completat meniul.
Nicu Răcuciu




































