
Din inițiativa Primăriei orașului Aleșd, primar d-l Ioan Todoca, se încearcă punerea în valoare a parcului de la Tinăud, construit cu fonduri de la Ministerul Mediului în între anii 2009 – 2011, în valoare totală de 1.785 mii lei.
Acest parc cu dotări și instalații de joacă pentru copii, nu a fost utilizat în scopul pentru care a fost creat, datorită unei proaste administrări și lăsat în „mila domnului”, fără pază. Astfel dotările sau degradat în timp, parcul după 7 ani devenind o ruină, cu bănci rupte și obiectele de joacă distruse și neutilizabile.Noua administrație a Primăriei a început lucrările de reamenajare și reabilitare a parcului, în scopul punerii sale în valoare pentru o multiplă funcționalitate. Sau reparat dotările existente sau construit altele noi care să răspundă cerințelor pentru joaca copiilor în siguranță, pentru relaxare și odihnă și petrecerea timpului liber în condiții bune.
Vineri, 20 aprilie tot personalul primăriei și a instituțiilor subordonate, înfrunte cu conducerea primăriei (bărbați), au participat la o acțiune de voluntariat pentru plantarea a 100 puieți de stejar în incinta parcului. Cu timpul parcul va deveni o oază de verdeață și umbră de care se vor bucura vizitatorii și în special copiii.
În vederea atragerii cetățenilor spre această locație, Primăria orașului Aleșd, în parteneriat cu Asociația „Hospital Pro”, au inițiat cu ocazia de zilei de 1Mai un picnic de caritate, cu a căror fonduri să se cumpere un aparat EKG Holter, pentru dotarea Spitalului orășenesc Aleșd, în valoare de aproximativ 2.000 euro. Aparatul monitorizează activitatea cardiacă 24 de ore. În acest scop, prin sponsorizarea SC Selgros, se vor organiza 5 echipe de la instituții și întreprinderi din oraș: Primăria Aleșd, Asociația „Castrum”, Colegiul Tehnic „Alexandru Roman”, Ștrandul Aleșd, Spitalul Aleșd. Acest echipe vor pregăti după rețete proprii, deliciosul bograci, pentru public, o porție costând 10 lei, iar un pahar de bere de 500ml. 5 lei.
Vă reamintim scopul utilizării acestor fonduri strânse, aparat EKG Holter pentru spital. Această acțiune de voluntariat cetățenesc se dorește continuată și tradiționalizată. În acest scop, sugerăm Primăriei Aleșd, construirea unei estrade (scene) pe care să evolueze și formații artistice de amatori locale dar și profesioniste care să completeze în mod plăcut picnicurile în perioada estivală.
Organizatorii așteaptă prezența și reacția cetățenilor la această inițiativă caritabilă, pentru și în folosul lor.
Nicu Răcuciu


































