Pompierii militari din Bihor au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru salvarea victimelor a trei accidente rutiere produse în județ, în decurs de aproximativ 40 de minute. În urma evenimentelor, mai multe persoane au fost rănite, unele dintre ele fiind transportate la spital.
Primul accident s-a produs în jurul orei 09:10, la ieșirea din localitatea Pocola spre Oradea, unde două autoturisme s-au ciocnit. La fața locului au fost mobilizate echipaje ale Secției de Pompieri Beiuș, cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, precum și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ). Cinci persoane au fost implicate în accident, iar trei dintre ele – doi adulți și un minor – au suferit răni și au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean.
Al doilea accident a fost raportat la ora 09:31, în localitatea Sălard, unde un TIR și trei autoturisme au fost implicate într-un carambol. Șapte persoane, dintre care cinci adulți și doi minori, au fost evaluate de echipajele de intervenție, însă toți au refuzat transportul la spital. La locul incidentului au intervenit pompierii Gărzii Sălard, cu o ambulanță SMURD și o autospecială de intervenție.
Al treilea accident a avut loc în jurul orei 09:45, în localitatea Fegernic, unde două autoturisme s-au ciocnit. Două persoane au fost rănite, fiind asistate medical la fața locului de echipajele Stației de Pompieri Săcueni și SAJ, apoi transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Pompierii militari atrag atenția șoferilor să circule cu prudență și să respecte regulile de circulație pentru a evita astfel de incidente.



































