AcasăȘtiri BihorProtocolul de colaborare pentru un județ mai curat a demarat cu acţiuni...

Protocolul de colaborare pentru un județ mai curat a demarat cu acţiuni ample în judeţul Bihor!

În urma semnării Protocolului de colaborare pentru un județ curat încheiat între Consiliul Județean Bihor, Instituția Prefectului Județul Bihor, Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu, Inspectoratul de Poliție Județean și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOLECT, echipele de comisari ai Gărzii de Mediu Bihor au efectuat 8 inspecţii de mediu.

Pentru eficientizarea acțiunilor de control, echipele de comisari care efectuează inspecții la obiectivele economice, după finalizarea inspecţiilor efectuează ACŢIUNI DE PATRULARE pe raza UAT-urilor, de la obiectivul controlat şi până la sediul Gărzii de Mediu Bihor.

Astfel, ca urmare a patrulărilor din această perioadă, în cele 8 controale efectuate au fost identificate depozitări neconforme de deşeuri: pe o suprafaţă de circa 500 mp în localitatea Popeşti, circa 600 mp în localitatea Şuncuiuş pe malul râului Crişului Repede, 2 locaţii de circa 200 mp fiecare în muncipiul Oradea. Totodată au fost identificate activităţi neconforme/ilegale de fabricarea alcoolului, la care au fost identificate eliminări neconforme de deşeuri.

Ca urmare a acestor neconformităţi constatate au fost stabilite măsuri de remediere a deficienţelor în cel mai scurt timp posibil şi au fost aplicate sancţiuni contravenţionale în valoare de 25.000 lei.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,426FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI