Pentru protejarea oamenilor și comunităților, pompierii militari bihoreni în colaborare cu Oradea Transport Local S.A., vor desfășura acțiuni complementare de prevenire și limitare a răspândirii noului coronavirus prin afișarea unor mesaje în stațiile și mijloacele de transport în comun, pe raza municipiului Oradea.
În completarea măsurilor dispuse la nivel național și județean pentru combaterea răspândirii virusului SARS-CoV-2, începând cu data de 29 octombrie a.c., Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor, în baza Protocolului de Colaborare cu Oradea Transport Local S.A., semnat în anul 2018, a transmis un mesaj text (în limba română și maghiară), către OTL, mesaj ce va fi afișat în stațiile proprii OTL și în mijloacele de transport în comun, pe raza municipiului Oradea.
Mesajul transmis populației este următorul:
“PURTAȚI CORECT MASCA / VISELJEK HELYESEN A MASZKOT”
”PĂSTRAȚI DISTANȚA / TARTSAK A TAVOLSAGOT”
În continuare, pompierii Inspectoratului pentruSituații de Urgență „Crișana” asigură suportul operațional și fluxul informațional la nivelul Centrului Județean de Coordonare și Comandă a Intervenției (CJCCI) Bihor, coordonat de prefectul județului, Dumitru Țiplea șicontinuă să execute, alături de reprezentanții instituțiilor cu atribuții de control, verificări pe linia prevenirii și combaterii răspândirii infecției cu virusul SARS CoV-2.


































