AcasăȘtiri BihorIncendieriele de deşeuri din nou în atenţia Gărzii de Mediu Bihor!

Incendieriele de deşeuri din nou în atenţia Gărzii de Mediu Bihor!

Ca urmare a patrulărilor efectuate de comisarii Gărzii de Mediu pe raza UAT Şoimi, în data de 09.12.2020 în localitatea Dumbrăviţa de Codru a fost identificat un amplasament, pe o suprafaţă de cca. 100 mp, unde se INCENDIAU deşeuri

amestecate (deşeuri vegetale, deşeuri de carton) precum şi diferite deşeuri de componente auto din dezmembrări/reparaţii (diferite componente din plastic în care sunt incorporate metale, filtre de combustibil/ulei uzate, deşeuri în cantitate de circa 2 to DEPOZITATE NECORESPUNZĂTOR DIRECT PE SOL.

Pentru remedierea neconformităţilor identificate au fost stabilite măsuri de igienizare a amplasamentelor şi de valorificare/ eliminare cu agenţi economici autorizaţi a deşeurilor identificate.

Astfel persoana fizică identificată a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 2000 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii 212/2015.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,430FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI