Ca urmare a patrulărilor efectuate de comisarii Gărzii de Mediu pe raza UAT Şoimi, în data de 09.12.2020 în localitatea Dumbrăviţa de Codru a fost identificat un amplasament, pe o suprafaţă de cca. 100 mp, unde se INCENDIAU deşeuri
amestecate (deşeuri vegetale, deşeuri de carton) precum şi diferite deşeuri de componente auto din dezmembrări/reparaţii (diferite componente din plastic în care sunt incorporate metale, filtre de combustibil/ulei uzate, deşeuri în cantitate de circa 2 to DEPOZITATE NECORESPUNZĂTOR DIRECT PE SOL.
Pentru remedierea neconformităţilor identificate au fost stabilite măsuri de igienizare a amplasamentelor şi de valorificare/ eliminare cu agenţi economici autorizaţi a deşeurilor identificate.
Astfel persoana fizică identificată a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 2000 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii 212/2015.


































