Procurorii bihoreni au deschis un dosar penal după ce, la sfârşitul săptămânii trecute, în municipiul Oradea a fost organizată o nuntă la care au participat peste 350 de persoane, iar la acel eveniment nu au fost respectate măsurile de combatere a bolilor infecto-contagioase.
„La Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea se află inregistrat dosarul cu nr. 4160/P/2020 in care se efectuează cercetări cu privire la infracţiunea de zădărnicerea combaterii bolilor, prev. de art. 352 alin. 1 C.pen., constând în aceea că în data de 10.10.2020, intre orele 20.30-21.30, numitul X şi-a organizat o petrecere de celebrare a căsătoriei la sala de evenimente Opera din mun. Oradea, ocazie cu care au fost prezenti ca invitaţi un număr de circa 356 de persoane, sens în care nu a respectat măsurile privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase”, se arată într-un comunicat de presă transmis de biroul de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.
Citește pe aceeași temă: Nuntă din Oradea oprită de polițiști pentru nerespectarea regulilor din pandemie. În local erau peste 300 de persoane


































