AcasăȘtiri BihorCopil de 3 ani salvat de pompieri după ce s-a închis singur...

Copil de 3 ani salvat de pompieri după ce s-a închis singur în casă

Vineri, 4 decembrie, în jurul orei 13.40, mama unui copil în vârstă de trei ani, a solicitat, prin Sistemul Unic 112, intervenția echipajelor specializate pentru salvarea fetiței ei, care rămăsese blocată în locuința situată la etajul 5 al unui bloc de pe strada Lăpușului din municipiul Oradea, micuța închizând accidental ușa apartamentului în momentul în care mama sa ieșise în casa scării.

​La fața locului s–au deplasat de urgență pompierii militari din cadrul Detașamentului 2 Oradea, care, utilizând autospeciala de lucru la înălțime, au pătrunsrapid, prin fereastra unei încăperi (care era întredeschisă prezentând un potențial pericol pentru copil), în locuință, unde au găsit-o pe cea mică plângând, speriată, dar teafără.

​Ajunşi în interior, salvatorii au deblocat ușa apartamentului, redând-o pe fetiță, în siguranţă, mamei şi înlăturând astfel, pericolul producerii unui eveniment nedorit.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,400FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI