Meteorologii au emis, miercuri, o nouă avertizare cod galben de instabilitate atmosferică valabilă până joi dimineaţă. Se vor înregistra precipitaţii abundente, descărcări electrice şi căderi de grindină.
Potrivit meteorologilor, de miercuri, ora 13.00, până joi la ora 6.00, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Zonele vizate sunt Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, vestul şi nordul Olteniei şi al Moldovei, precum şi nordul Munteniei.
Aceasta se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, grindină, vijelii şi averse torenţiale. Cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp şi izolat 40…50 l/mp.


































