AcasăȘtiri BihorCod galben de caniculă și furtuni în Bihor!

Cod galben de caniculă și furtuni în Bihor!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două atenționări COD GALBEN valabile în zilele de joi, 5 iunie, și vineri, 6 iunie, care vizează și județul Bihor. Se aștepte la valori termice deosebit de ridicate, dar și la fenomene meteo periculoase, precum averse torențiale, descărcări electrice, vijelii și grindină.

Joi, 5 iunie (ora 12 – 21):

În județul Bihor și alte zone din sudul Crișanei, Banat și vestul Transilvaniei, se vor manifesta instabilitate atmosferică accentuată, cu averse torențiale, intensificări de vânt (50–70 km/h), vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor depăși pe alocuri 30–40 l/mp.

Disconfort termic accentuat:

Pe parcursul aceleiași zile, temperaturile vor urca până la 36–37 de grade Celsius în zonele joase, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, semnalând un disconfort termic accentuat în Câmpia de Vest și Câmpia Română.

Vineri, 6 iunie (ora 12 – 21):

Codul galben de caniculă continuă în Crișana, Banat, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei. În Bihor, se vor înregistra din nou temperaturi de 30–35 de grade, cu disconfort termic persistent.

ANM avertizează că vremea va rămâne călduroasă și în weekend (7–8 iunie), când se vor menține temperaturile ridicate și posibilitatea apariției unor fenomene severe.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,355FaniÎmi place
1,725CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI