AcasăȘtiri BihorAccident rutier: Ambulanță în misiune implicată într-o coliziune cu două autoturisme

Accident rutier: Ambulanță în misiune implicată într-o coliziune cu două autoturisme

Un accident rutier s-a produs luni, 11 februarie, în jurul orei 10:35, la intersecția străzii Meiului cu Bulevardul Dimitrie Cantemir din Oradea. În eveniment au fost implicate două autoturisme și o autospecială de ambulanță aflată în misiune.

La fața locului au intervenit pompierii militari orădeni, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al SAJ, pentru salvarea victimelor. Patru persoane au fost implicate în accident: trei aflate în ambulanță (ambulanțierul, asistenta și pacientul) și șoferul unui autoturism.

Echipajele medicale au evaluat și asistat toate persoanele implicate, iar trei dintre acestea – ambulanțierul, asistenta și pacientul – au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean pentru investigații și îngrijiri medicale.

Traficul rutier în zonă se desfășoară pe o singură bandă, alternativ, sub supravegherea polițiștilor rutieri. Oamenii legii efectuează cercetări la fața locului pentru a stabili cauzele și împrejurările producerii accidentului.

Update: Din investigațiile efectuate de polițiștii rutieri, la fața locului, s-a constatat că, un tânăr de 19 ani, din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism pe strada Nojoridului din Oradea, înspre strada Meiului, la intersecția cu strada Nufărului, în condiții ce urmează a fi stabilite din cercetări, ar fi pătruns în intersecție la culoarea verde a semaforului electric și ar fi intrat în coliziune cu o autospecială de ambulanță, condusă, pe strada Nufărului, înspre B-dul Dimitrie Cantemir, de un bărbat de 55 de ani, din comuna Sânmartin, județul Bihor, care ar fi trecut la culoarea roșie a semaforului electric, având în funcțiune semnalele luminoase și sonore.

În urma coliziunii, autospeciala de ambulanță s-a răsturnat pe partea dreaptă și a lovit un alt autoturism, oprit pe banda a 4 – a de circulație a străzii Nufărului, în vederea efectuării unui viraj la stânga, înspre strada Meiului, condus de un bărbat de 44 de ani, din Oradea.

În urma accidentului rutier, atât conducătorul ambulanței, cât și o femeie de 49 de ani, din comuna Sântandrei, județul Bihor și un bărbat de 51 de ani, din comuna Lăzăreni, județul Bihor, pasageri în ambulanță, au suferit leziuni, pentru îngrijirea cărora au fost transportați la spital.

În urma testării conducătorilor celor trei vehicule cu aparatul etilotest, rezultatele au fost negative.

Cercetările sunt continuate de polițiștii Serviciului Rutier Bihor, sub supravegherea unui procuror.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,358FaniÎmi place
1,725CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI