AcasăȘtiri BihorA fost confirmat primul caz de gripă din acest sezon, o tânără...

A fost confirmat primul caz de gripă din acest sezon, o tânără de 19 ani din Bihor!

Primul caz de gripă confirmat la o persoană din județul Bihor, este al unui persoane de sex feminin, în vârstă de 19 ani, domiciliată în Municipiul Oradea.

Aceasta s-a prezentat, împreună cu restul familiei, la consultație la medicul de familie în data de 20.10.2020, cu următoarea simptomatologie: febră, cefalee, tuse, rinoree, fatigabilitate, stare anxioasă.

S-a stabilit diagnosticul de Infecție acută a căilor respiratorii superioare (IACRS) și s-a prescris tratament simptomatic, antialergic, vitamine.

S-a recoltat probe biologice în vederea testării virusologice a gripei în data de 20.10.2020 și au fost transmise la laboratorul Centrului Regional de Sănătate Publică Cluj.

Rezultatul a fost primit la DSP Bihor în data de 29.10.2020 și confirmă infecția cu virus gripal AH1N1.

Testarea efectuată pentru virusul SARS-Cov-2 este negativă. Cazul și contacții au fost izolați la domiciliu. Starea clinică actuală a pacientei este ameliorată.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE

40,426FaniÎmi place
1,724CititoriConectați-vă
1,042CititoriConectați-vă
44CititoriConectați-vă
1,990AbonațiAbonați-vă

ULTIMELE ȘTIRI