208 noi infectări coronavirus în Bihor! 3.240 infectări în România și 130 noi decese, iar la ATI sunt 1.076 de pacienți

438
 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.240 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba65601025,47
2.Arad71402094,99
3.Argeș85771592,57
4.Bacău9610822,47
5.Bihor90592085,52
6.Bistrița-Năsăud3652503,46
7.Botoșani4108522,54
8.Brașov120082394,56
9.Brăila3888551,82
10.Buzău4739931,99
11.Caraș-Severin3202532,59
12.Călărași2375911,74
13.Cluj127381216,34
14.Constanța81905783,67
15.Covasna2830453,36
16.Dâmbovița79361713,2
17.Dolj8416743,86
18.Galați7179901,75
19.Giurgiu2360341,87
20.Gorj3423431,82
21.Harghita3656282,69
22.Hunedoara5320582,7
23.Ialomița28401442,54
24.Iași13032922,46
25.Ilfov80811363,48
26.Maramureș59161793,59
27.Mehedinți2623482,09
28.Mureș72401124,39
29.Neamț7266742,69
30.Olt44941951,36
31.Prahova128585933,77
32.Satu Mare27041403,03
33.Sălaj3978146,59
34.Sibiu80422146,6
35.Suceava10470352,09
36.Teleorman3854462,57
37.Timiș126852536,25
38.Tulcea1855351,51
39.Vaslui58191012,02
40.Vâlcea6047472,94
41.Vrancea3984401,46
42.Mun. București439508895,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe2287*-2782 
TOTAL306.9913.240 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 991 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD17
3ARGEŞ9
4BACĂU27
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI7
8BRĂILA5
9BRAŞOV36
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ50
14CONSTANŢA38
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ16
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA11
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA28
24IAŞI52
25ILFOV29
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI159
29MUREŞ16
30NEAMŢ33
31OLT22
32PRAHOVA146
33SĂLAJ1
34SATU MARE7
35SIBIU56
36SUCEAVA9
37TELEORMAN18
38TIMIŞ22
39TULCEA1
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA7
 TOTAL991

Până astăzi, 8.009 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.11.2020 (10:00) – 09.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (72 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț,  Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 24 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.688. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI.

 
 
Adrian Fora
Fondator și Redactor-șef al AlesdOnline, Adrian Fora lucrează în presa locală din 2007, este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și al Asociaţiei DJ-lor Profesionişti din România. A început să lucreze ca Dj, reporter și apoi ca redactor-șef în redacția Radio Transilvania Aleșd. Scrie reportaje pe care le ilustrează adesea cu fotografii și informații din toate domeniile de activitate, plecând de la administrație și politică și ajungând pâna la sport sau la viața agitată a orașului Aleșd și a celorlalte localități din Bihor. Crede că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii.