199 noi infectări coronavirus în Bihor! 7.304 infectări în România și 177 noi decese, iar la ATI sunt 1.093 de pacienți

368
 

Până astăzi, 10 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 314.295 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 211.408 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.304 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba67491895,43
2.Arad72751354,89
3.Argeș87021252,72
4.Bacău97261162,28
5.Bihor92581995,64
6.Bistrița-Năsăud37651133,72
7.Botoșani4190822,58
8.Brașov122122044,58
9.Brăila3932441,82
10.Buzău4824852,06
11.Caraș-Severin3301992,69
12.Călărași24821071,85
13.Cluj131614236,56
14.Constanța85513613,89
15.Covasna2873433,22
16.Dâmbovița8016803,04
17.Dolj86272113,8
18.Galați7257781,75
19.Giurgiu24671072,01
20.Gorj3467441,85
21.Harghita3720642,7
22.Hunedoara54831633,04
23.Ialomița2868282,38
24.Iași133643322,51
25.Ilfov83182373,42
26.Maramureș5998823,71
27.Mehedinți2662392,03
28.Mureș74231834,47
29.Neamț73721062,72
30.Olt48613671,34
31.Prahova131142563,64
32.Satu Mare28321283,03
33.Sălaj4035576,47
34.Sibiu83242826,89
35.Suceava106521822,12
36.Teleorman3929752,62
37.Timiș130293446,38
38.Tulcea1885301,52
39.Vaslui5917982,01
40.Vâlcea6090433,07
41.Vrancea4038541,43
42.Mun. București447958455,11
43.Cazuri noi nealocate pe județe2751*464 
TOTAL314.2957.304 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.682 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD17
3ARGEŞ54
4BACĂU28
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD16
7BOTOŞANI17
8BRĂILA8
9BRAŞOV30
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN40
13CLUJ194
14CONSTANŢA130
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ11
18GALAŢI35
19GIURGIU16
20GORJ9
21HARGHITA11
22HUNEDOARA61
23IALOMIŢA9
24IAŞI100
25ILFOV53
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ23
30NEAMŢ46
31OLT35
32PRAHOVA78
33SĂLAJ66
34SATU MARE10
35SIBIU26
36SUCEAVA97
37TELEORMAN20
38TIMIŞ94
39TULCEA 
40VÂLCEA4
41VASLUI16
42VRANCEA16
 TOTAL1682

Până astăzi, 8.186 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.11.2020 (10:00) – 10.11.2020 (10:00) au fost raportate 177 de decese (92 bărbați și 85 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.727. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.519.095 de teste. Dintre acestea, 31.005 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.988  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.017 la cerere.

 
 
Adrian Fora
Fondator și Redactor-șef al AlesdOnline, Adrian Fora lucrează în presa locală din 2007, este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și al Asociaţiei DJ-lor Profesionişti din România. A început să lucreze ca Dj, reporter și apoi ca redactor-șef în redacția Radio Transilvania Aleșd. Scrie reportaje pe care le ilustrează adesea cu fotografii și informații din toate domeniile de activitate, plecând de la administrație și politică și ajungând pâna la sport sau la viața agitată a orașului Aleșd și a celorlalte localități din Bihor. Crede că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii.